Jak podróżować z psem w pociągu?

Podróż z psem koleją to nie lada wyzwanie dla tych, którzy wybierają się w nią pierwszy raz. Wybór odpowiedniego miejsca, kupno biletu, obowiązek założenia kagańca i akceptacja współpasażerów w przedziale spędzają sen z powiek. Jak podróżować z psem w pociągu nie martwiąc się praktycznie o nic? Poznajcie nasz sposób na komfortową przejażdżkę Intercity krok po kroku!

PieskieSprawy.PlZakup biletu to praktycznie najważniejsza sprawa w całej podróży. Bilet na przejazd z psem Intercity można nabyć na dwa sposoby. Drogą tradycyjną czyli w kasie lub internetowo poprzez stronę www.intercity.pl.

Cena biletu dla psa w Intercity zależy od tego czy podróżuje on w transporterze czy też nie. Wszystkie zwierzęta przewożone w pojemnikach jadą bezpłatnie. Te, nawet małe, które podróżują bez niego muszą mieć ważny bilet, który kosztuje zawsze tyle samo, niezależnie od długości przejazdu – 15,20zł. Więcej o kosztach i zasadach podróży psa koleją w całej Polsce przeczytacie tutaj.

Bilet dla zwierzęcia jest wydawany zawsze jako dodatek do biletu opiekuna.

Kupując bilet dla psa należy pamiętać o tym, że jest on zawsze przypisywany do biletu właściciela, niezależnie od tego jaką drogą został zakupiony. Co to oznacza? Bilet dodatkowy na przewóz psa zawiera numer biletu opiekuna, który podróżuje wraz z nim koleją.

Zakup biletu dla psa online

Jeśli nabywamy bilety drogą online przy okazji zakupu własnych mamy możliwość zakupienia tzw. biletu dodatkowego na przewóz psa.

  1. Wchodzimy na stronę www.intercity.pl, wybieramy interesujący nas kierunek podróży, datę oraz godzinę odjazdu z prawej strony za pomocą formularza i klikamy szukaj.
  2. Wybieramy konkretny przejazd. Klikamy pomarańczową strzałkę lub pole wybierz. Niżej pojawi nam się formularz zakupu biletu. Tutaj wybieramy: liczbę biletów, ulgę dla pasażerów (jeśli przysługuje), klasę, a także rodzaj wagonu i preferowane usytuowanie, które jest kluczowe dla naszego, komfortowego przejazdu z psem (czytaj niżej). 

  3. Następie klikamy pole: wybierz bilet dodatkowy i wybieramy opcję: “na przewóz psa”. 

  4. Wszystko gotowe. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcją zakupu biletu :)

Mam już swój bilet. Jak mogę dokupić bilet dla psa?

Jeśli zakupiliśmy bilet na naszą podróż wcześniej, a dopiero później zdecydowaliśmy się na zabranie psa niestety nie mamy możliwości dokupienia go już drogą elektroniczną do istniejącego. Bilet dodatkowy na przewóz psa musimy nabyć tradycyjnie w kasie. Zostanie on ręcznie przypisany do naszego biletu, który musimy mieć przy sobie w wersji drukowanej lub elektronicznej.

pieswpociągu6

W ostateczności możemy zdecydować się na wymianę biletu drogą online, ale to może wiązać się z utratą zdobytych dotychczasowo miejsc w przypadku dużego zainteresowania wybranym przejazdem.

Preferowane usytuowanie – dlaczego jest takie ważne podczas podróży z psem koleją?

Wybór wagonu to kluczowa sprawa podczas naszej podróży z psem. Pies w transporterze zwykle nie stanowi problemu. Nie musi mieć kagańca, rzadko jest nieakceptowany. W przypadku psa podróżującego swobodnie jest ogromna różnica w akceptacji samego zwierzęcia, przestrzeni do leżenia oraz obowiązku nałożenia kagańca w zależności od wybranego przedziału.

Wagon przedziałowy to klasyczne miejsca w przedziałach po sześć osób. W takim pociągu zazwyczaj przydzielane są miejscówki, ale nie zawsze. Zdarza się tak, że o miejsca musimy walczyć sami. W przypadku podróży z psem, szczególnie z większym (mniejszy zazwyczaj jakoś sobie tam radzi ;)) może być to bardzo stresujące, zwłaszcza, że na przejazd z psem muszą zgodzić się wszyscy obecni w przedziale pasażerowie!

Jeżeli już musimy wybrać taki wagon, nie wszystkie pociągi mają także bezprzedziałowe, starajmy się na początek znaleźć pusty. Graniczy to z cudem, ale czasem się udaje. W innym przypadku pytamy czy obecność psa nie będzie stanowić problemu. Po chwili, kiedy już wszyscy się zaaklimatyzują i zobaczą, że nasz przyjaciel nie ma ochoty zapełnić sobie nimi żołądka, spróbujmy delikatnie dowiedzieć się czy zdjęcie kagańca nie będzie nikomu przeszkadzać. Pamiętajmy jednak, że regulamin przewozu wyraźnie mówi o jego nałożeniu (czytaj niżej).

Wagon bezprzedziałowy to układ miejsc podobnych jak w samolocie, z tą różnicą, że część z nich jest ustawiona przodem do kierunku jazdy a część tyłem, a niektóre z nich posiadają jeszcze dodatkowo stoliki. Nie bez powodu jest to nasz ulubiony rodzaj wagonu.

pieswpociągu8

Duża ilość miejsca, znacznie zmniejszony kontakt bezpośredni z innymi pasażerami, kontakty między fotelami oraz możliwość rozprostowania nóg to niesamowity komfort zarówno dla nas jak i dla psa. Nawet jeśli okaże się, że w tym samym wagonie podróżą jeszcze inni czworonożni przyjaciele mamy sporo miejsca, żeby w razie potrzeby bezpiecznie się odizolować.

W tym wagonie pies jest praktycznie zawsze akceptowany, także bez kagańca jeśli w ogóle jest taka możliwość (czytaj niżej) co daje mu naprawdę dużą swobodę podczas podróży. Może wygodnie zająć miejsce pod siedzeniami na przeciw nas, w przejściu (jeśli nikomu akurat nie przeszkadza), albo między odwróconymi siedzeniami.

wagonbezprzedziałowyczyprzedziałowy

Porównanie przejazdu z psem w wagonach przedziałowych i bezprzedziałowych

Zakup biletu dla psa w kasie na dworcu kolejowym

Bilet dla psa w kasie PKP kupujemy wraz z własnym biletem lub jako dodatkowy na podstawie tego, którego już posiadamy. Minusy takiego tradycyjnego zakupu mogą zaważyć na komfortowej podróży nie tylko ze względu na wizję długiej kolejki, ale też ograniczenia takie jak: brak możliwości wybrania przedziału i miejsca.

Czy w pociągu pies musi mieć kaganiec?

Zgodnie z regulaminem tak. Jednak jeśli nikomu w przedziale lub wagonie bezprzedziałowym pies nie przeszkadza (zwłaszcza kontroli!) możemy go swobodnie schować. W razie kontroli, jeśli zajdzie taka potrzeba po prostu grzecznie go nakładamy lub nie :) Kaganiec najczęściej jest wymagany podczas podróży w wagonach przedziałowych, gdzie jest mało miejsca a kontakt z innymi podróżującymi bardzo bliski. Tak czy inaczej musimy go przy sobie posiadać na wszelki wypadek!

Jak bezpiecznie wsiąść z psem do pociągu a jak wysiąść?

Odległość krawędzi peronu od pociągu bywa różna. Oprócz tego mamy jeszcze do pokonania klika schodków, które są metalowe i zwykle ażurowe, co sprawia, że wejście i wyjście z pociągu może być niebezpieczne.

Pies, który za szybko wskoczy i nie daj boże jeszcze wczepi się pazurami w schodki może je zwyczajnie stracić. Z doświadczenia wiemy, że taka dalsza podróż to utrapienie. Dlatego jeśli tylko możemy wziąć psa na ręce przenosimy go samodzielnie.

Jeśli mamy dużego psa wprowadzamy go powoli i bardzo ostrożnie – nie ciągniemy, nie pospieszamy na siłę, jednocześnie nie pozwalając na niekontrolowane, zbyt szybkie, wejście czy wyjście z wagonu. Przy wysiadaniu zwracamy uwagę na to czy pies będzie w stanie pokonać samodzielnie i bezpiecznie odległość od schodków do krawędzi peronu. Strach czasem ma wielkie oczy, a wtedy w takich okolicznościach nawet mały dystans może wywołać stres u zwierzęcia.

A jak przygotować psa do podróży pociągiem?

Pamiętajmy, żeby odpowiednio wcześniej wybrać się na dłuży spacer. Załatwienie wszystkich potrzeb przed podróżą pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Pies przeważnie wytrzymuje dokładnie tyle czasu bez wychodzenia co zwykle w domu. Pominięcie posiłku przed samą podróżą to także dobry pomysł. Dzięki temu psy cierpiące na chorobę lokomocyjną będą łatwiej znosić jazdę a te, które mają szybki metabolizm znacznie go “wydłużą” 😉

Do pociągu zabierzmy butelkę wody i miskę podróżną dla psa lub cokolwiek z czego będzie w stanie się napić. Jeśli jest amatorem gryzaków weźmy mu jakiś – będzie mieć zajęcie :) Spakujmy się tak, żeby w razie potrzeby mieć łatwy dostęp do tych rzeczy.

Wyczeszmy psa, żeby nie zostawiał za sobą sierści w ilości większej niż powinien.

Zabierzmy wymagane dokumenty – książeczkę zdrowia z ważnym szczepieniem przeciw wściekliźnie.

Pamiętajmy, żeby nie zostawiać psa bez opieki przed sklepem na dworcu, na peronie czy w pociągu. Chwila nieuwagi może sprawić, że zniknie nam z pola widzenia bezpowrotnie. Przywiązanie psa do bagaży także nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może się z nimi ewakuować w najmniej oczekiwanym momencie 😉

To już chyba wszystko. Ciekawi jesteśmy jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Mamy nadzieję, że artykuł będzie przydatny podczas kolejnej podróży Intercity. Życzymy Wam samych komfortowych przejazdów i punktualnych pociągów. Jeśli podoba Wam się nasz artykuł podajcie go dalej 😉Tripadvisor PL 728x90