Parki Narodowe

W Polsce mamy 23 parki narodowe i 122 krajobrazowe. Do wszystkich mają dostęp turyści, jednak nie zawsze w towarzystwie czworonoga. Przed planowanym spacerem po parku warto upewnić się na jakich zasadach i czy w ogóle nasz pupil będzie tam mile widziany :)

Wg ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r., art. 15.1., podpunkt 16 do parków narodowych oraz rezerwatów przyrody zabrania się:

(..) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas.

Na szczęście ostateczną decyzję w sprawie wprowadzania psów podejmuje dyrekcja parków. Część z nich wydała bezwzględny zakaz, inne udostępniają niektóre swoje tereny a pozostałe zdecydowały się zostać zupełnie dostępnymi dla czterech łap. Dlaczego tak się dzieje? Na przykładzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego blog Wyszczekani próbuje rozwikłać tę zagadkę. Więcej na ten temat w artykule “Pies w parku narodowym – dlaczego nie?” :)

Na poniższej mapie znajdziecie wszystkie parki narodowe a także z biegiem czasu dużą ilość krajobrazowych (może nawet wszystkie?).

Jeśli wybieracie się w góry i planujecie nocleg na szlaku koniecznie zajrzycie do naszej bazy schronisk przyjaznych psom i sprawdźcie, gdzie możecie się zatrzymać :)

Legenda:

parki1 – parki przyjazne psom parki2 – wstęp z psami ograniczony parki3 – zakaz wstępu z psami

Mapa informacyjna stworzona m.in. na podstawie artykułu “Parki Narodowe w Polsce dla Aktywnych z psami”.