Jak się zachować jeśli jesteśmy sprawcą bądź świadkiem wypadku z udziałem zwierząt?
Zwierzęta domowe codziennie stają się ofiarami wypadków drogowych, a wielu z nas przynajmniej raz w swoim życiu było sprawcą bądź świadkiem takiego zdarzenia. Niestety tylko nieliczni decydują się reagować - przeważnie odwracamy wzrok, pozostawiając cierpiące zwierzę na pastwę losu. Co zrobić i gdzie zadzwonić jeśli jesteśmy świadkiem bądź sprawcą takiego wypadku?
Jeśli potraciłeś zwierzę, nie uciekaj z miejsca wypadku! Wiele zwierząt przeżywa to zdarzenie i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Możesz nie tylko zrobić dobry uczynek i uratować jego życie, ale zaoszczędzić również swoje pieniądze. Za nieudzielenie pomocy rannemu zwierzęciu i niepoinformowanie o zdarzeniu odpowiednich służb, grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt określa właściwe zachowania w momencie wypadku drogowego z udziałem czworonoga:
Art. 25 – Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3.
Art. 33 ust. 3 – W przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, potrzebę jego uśmiercenia stwierdza lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej.
Gdzie najlepiej zgłosić wypadek z udziałem zwierząt?
Piotr Mostowski z Eko Patrolu Straży Miejskiej m.st. Warszawy wskazuje, że – zgłaszająca osoba powinna podać swoją dokładną lokalizację np. numer tzw. słupka pikietażowego, znajdującego się przy drodze, nazwę miejscowości bądź informację o trasie jaką się porusza, by odpowiednie służby mogły ją zlokalizować. W przypadku Warszawy, funkcjonariusze Eko Patrolu są w pierwszej kolejności kierowani do zwierząt, które ucierpiały w wypadkach drogowych. Ranny pies lub kot jest wówczas przewożony do jednej z lecznic weterynaryjnych, z którą miasto podpisało umowę – zaznacza Piotr Mostowski i dodaje – Staramy się, żeby zwierzę nie cierpiało, a jego transport odbywał w jak najbardziej komfortowych warunkach, na co pozwala nam specjalny sprzęt.
Jeśli potrąciłeś zwierzę bądź byłeś świadkiem takiego zdarzenia, nie czekaj. Zadzwoń i uratuj mu życie!
Policja: 997
Straż Miejska: 986
Wojewódzkie Zarządzanie Kryzysowe: 987
Europejski numer alarmowy 112
Infolinia GDDKiA: 19111
Zróbmy coś wiecej – trwa kampania “Włącz sumienie!”
Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne od lat leczy zwierzęta prowadząc kampanie edukacyjne i społeczne. Leczy czworonogi należące do osób, które znajdują się w skrajnie trudnej sytuacji materialnej, pozostające w domach tymczasowych oraz zwierzęta bezdomne. Opieką weterynaryjną obejmujemy również ofiary wypadków drogowych, które bardzo często trafiają do naszej lecznicy.
W ramach trwającej kampani “Włącz sumienie!” na stronie www.wlaczsumienie.org, zamieściliśmy Wirtualną Mapę Wypadków Drogowych z udziałem zwierząt. Wystarczy kliknąć w dany punkt i zaznaczyć miejsce w którym doszło do kolizji, aby wraz z nami zbierać wiedzę na temat tego typu zdarzeń w Polsce. – podkreśla Radosław Marter, prezes Fundacji.

Akcję wspiera Marek Piekarczyk – znany polski muzyk, wokalista zespołu TSA. Do grona partnerów kampanii dołączyła również Straż Miejska w Warszawie, która w marcu rozpoczęła w warszawskich szkołach podstawowych specjalne lekcje dla dzieci, na temat właściwego zachowania się na drodze w stosunku do zwierząt. Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 roku.
Rocznie na drogach poważnie rannych zostaje nawet kilkaset tysięcy zwierząt. Nie bądź obojętny! Przekaż swój 1% na pomoc ofiarom wypadków – KRS: 0000406362.
Hau! Podobają Ci się moje treści? Chcesz wesprzeć twórczość Psa na urlopie?
Postaw mi wirtualną kawę. To nie tylko miłe podziękowanie, ale wielka motywacja do dalszego tworzenia i poszukiwania miejsc przyjaznych w Polsce. Dowód na to, że PiesNaUrlopie działa, a podróżowanie z czworonogiem jest możliwe i wcale nie musi być nudne.. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop ❤