Pies na plaży się smaży – czy warto zabrać pupila nad morze?

Pobyt z psem na plaży to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu podczas urlopu z czworonogiem, pod warunkiem, że zaplanujemy go z głową. Gorący piasek, silne słońce i słona woda wbrew pozorom mogą być niebezpieczne dla naszego pupila. Czy nasz przyjaciel na pewno ma ochotę opalać razem z nami? Jak się przygotować do pierwszego wspólnego plażowania z psem? Czy w ogóle powinniśmy zabierać psa na plażę i co na to inni. Poznaj kilka cennych wskazówek i porad :)

Zanim zaczniemy planować pobyt z psem na plaży

Wymarzone wakacje z psem na plaży powinny być przede wszystkim przyjemne dla wszystkich. Nie ma sensu zabierać nad morze czworonoga, który unika słońca, szybko się przegrzewa, ma przeciwwskazania zdrowotne (np. problemy z sercem, oddychaniem, ze skórą). Jeśli wiemy, że nasz pupil nie czuje się dobrze w takim klimacie warto rozważyć pozostawienie go pod dobrą opieką rodziny, przyjaciół czy zaprzyjaźnionego petsittera/hoteliku. W ostateczności może na nas poczekać w hotelowym pokoju, jeśli umie zostać sam, a plażowanie nie zajmie nam całego dnia. Mimo wszystko dobrze by było też choć raz do niego zajrzeć czy wszystko w porządku – czy pokój jeszcze wygląda tak jak został zaprojektowany 😉 Psy tak samo jak ludzie nie zawsze dobrze znoszą upały. Czasem wolą przespać wysokie temperatury w chłodnym miejscu niż wychodzić i się męczyć.

Przed wyjazdem nie strzyżemy psa na krótko (do samej skóry) i pamiętajmy, żeby rozczesać kołtuny. Wbrew pozorom to właśnie sierść chroni go przed upałem i szkodliwym promieniowaniem. Skóra sama w sobie nie jest w stanie ochronić się przed słońcem. Zauważ, że kiedy człowiek goli się “na zero” również musi się smarować kremem z filtrem, aby uniknąć poparzenia. W tym przypadku jest podobnie. Jednak zasada ta działa tylko wtedy, gdy sierść jest zadbana. Kołtuny mogą przyczynić się do odparzeń, zwłaszcza mokre po kąpieli w słonej wodzie.

Na jaką plażę wejdziemy z psem?

Jeszcze na etapie planowania urlopu warto sprawdzić w wyszukiwarce miejsc czy w okolicy, do której się wybieramy, znajdziemy plażę przyjazną psom, gdyż przebywanie z czworonogiem na terenie wszystkich kąpielisk strzeżonych jest zabronione. Musimy szukać specjalnie wyznaczonych stref (tzw. psich plaż) lub takich odcinków plaż, które nie są wyraźnie oznaczone znakiem zakazu przebywania ze zwierzętami.

Przeczytaj artykuł “Wstęp na plaże z psem”, a dowiesz się jak rozpoznać plaże, które są przyjazne psom będąc już na miejscu.
O podróżach z psem i miejscach przyjaznych. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop! :)

O podróżach z psem i miejscach przyjaznych. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop! :)

O podróżach z psem i miejscach przyjaznych. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop! :)

O podróżach z psem i miejscach przyjaznych. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop! :)

Bezpieczne i odpowiedzialne plażowanie z psem

Niezależnie od tego, gdzie wybieramy się na urlop z psem, powinniśmy zaopatrzyć go w taki identyfikator, który przetrwa każde warunki. Aktualny numer telefonu podany w razie zguby, pomoże znalazcy błyskawicznie się z nami skontaktować.

W czasie plażowania cały czas pilnujmy siebie nawzajem. W razie potrzeby miejmy ze sobą kaganiec (taki, w którym można swobodnie oddychać). Nie pozwalajmy psu samodzielnie się oddalać, bez naszego nadzoru. Jeśli nie może się powstrzymać od ucieczek trzymajmy go na smyczy. Jesteśmy odpowiedzialni za obecność psa wśród ludzi. Wesoło biegający pupil może stworzyć zagrożenie lub po prostu powodować dyskomfort wśród innych plażowiczów. Nie każdy ma miłe doświadczenia ze zwierzętami i należy to uszanować. Niektórzy mogą po prostu się bać.

Sprzątamy po psach. Jeżeli tylko mamy taką możliwość to raz na jakiś czas wyprowadzamy je za potrzebą. Omijamy wydmy – wstęp na nie jest zabroniony dla wszystkich. Jeśli już przytrafi nam się jakaś niespodzianka jesteśmy zobowiązani ją sprzątnąć. Pamiętajmy – jaki pan, taki pies 😀

Pilnuj, żeby Twój pies na plaży:
– nie podbiegał samodzielnie innych osób chyba, że wyraźnie obie strony mają na to ochotę (uważaj na dzieci)
– nie zabierał cudzych piłek i zabawek 😉
– kopiąc doły nie zakopywał ludzi
– nie załatwiał się wśród plażowiczów i nie znaczył swojego terenu np. na ich parawanach
– otrzepywał się z wody z dala od ludzi
– nie zaczepiał innych psów bez Twojej zgody i innego właściciela
– nie podchodził do dzikich zwierząt – na plaży możesz spotkać np. foki, dziki, różne ptaki a nawet sarny i jelenie 😉
– nie zjadł padliny – to siedlisko bakterii, do których nasz udomowiony pupil nie jest przyzwyczajony

O podróżach z psem i miejscach przyjaznych. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop! :)

z-psem-na-plazy-plaze-przyjazne-psom-pies-na-plazy-4

Jeśli natkniemy się na fokę (żywą lub martwą), należy zadzwonić po Błękitny Patrol 795 536 009 i podać numer wejścia na plażę. Nie wolno jej dotykać ani przesuwać. Taka interwencja pomoże w ważnych badaniach.

Spacer po plaży dla aktywnych i nie tylko

Zbyt aktywny pies na plaży będzie się nudzić. Pupil, którego rozpiera energia może nie mieć ochoty leżeć i “opalać się” z nami na kocu. Nie każdy też potrafi zająć się sobą, gdy szuka rozrywki. A jego rozpaczliwe nawoływanie do zabawy może być uciążliwe dla wszystkich. Upewnij się, że będzie mieć zajęcie lub przemyśl czy takie wspólne spędzanie czasu ma w takim przypadku sens, gdy Twoim planem jest głównie leżenie na kocu 😉 Dobrą alternatywą jest spacer wzdłuż plaży. Czasem po brzegu, czasem trochę wodą. Dla nas to najlepszy sposób dla na równomierne opalanie, a dla pupila na zmęczenie. Wilk syty i owca cała 😉 Najpiękniejsze są te o wschodzie i zachodzie słońca. To zdjęcie zostało zrobione telefonem. Uwielbiam je. Zupełnie jak z rajskiej plaży..

O podróżach z psem i miejscach przyjaznych. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop! :)

Jak nie usmażyć psa na plaży?

Przez cały czas pobytu na plaży obserwuj czujnie swojego czworonoga. Pamiętaj, że on tak samo jak my, potrzebuje dostępu do cienia i słodkiej wody (pomyśl o sporym zapasie butelek i plastikowej misce, które z łatwością schowasz np. do wygodnego workoplecaka lub torby z fajnym motywem). Możesz znaleźć miejsce przy wydmie, nieco dalej od brzegu, które zapewni mu chłód lub skorzystać z pomocy parawanu, parasola czy np. mokrego ręcznika. Jeśli ma ochotę pozwól wykopać mu dół, w którym się położy. Świeżo wykopana ziemia ma niższą temperaturę niż ta na wierzchu :)

z-psem-na-plazy-plaze-przyjazne-psom-pies-na-plazy-7

O podróżach z psem i miejscach przyjaznych. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop! :)

Zbyt długie przebywanie czworonoga na słońcu może prowadzić do udaru, zaburzeń układu krążenia czy układu oddechowego. Pies nie ma posiada gruczołów potowych, dlatego podczas upałów stara się chłodzić językiem (zieje), stroszy sierść, pije dużo wody i chętnie korzysta z kąpieli.

Bezpieczna kąpiel w wodzie

Jeśli nasz pies lubi pływać morskie kąpiele z pewnością spodobają mu się najbardziej. Bitwa z falami, gonitwa za piłką czy patykiem i wspólne pływanie to najlepsza zabawa na plaży. Nagrzanego od słońca psa wprowadzamy do wody stopniowo, gdyż tak samo jak my może doznać szoku termicznego. Gdy tylko zacznie się trząść wyprowadzamy go na brzeg.

Jeśli zaobserwujemy u psa silne przegrzanie natychmiast udajemy się do weterynarza. Jedną z oznak jest temperatura ciała przekraczająca 41 stopni. Podczas transportu staramy się obniżyć temperaturę jego ciała. Zwilżamy język, dziąsła i nos chłodną wodą.

Zażywanie morskich kąpieli u psa, tak samo jak u ludzi, wiąże się z pewnym ryzykiem. Słona woda w kontakcie ze delikatną skórą pupila może wywołać alergię. Zdarza się, że sól w niej zawarta wpływa niekorzystnie na sierść – sprawia, że staje się łamliwa, krucha i matowa. Dlatego bardzo ważne jest, żeby po kąpieli spłukać psa letnią, słodką wodą pod prysznicem w hotelu czy jeśli jest dostępny to jeszcze na plaży.

O podróżach z psem i miejscach przyjaznych. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop! :)

Wydawało by się, że to już wszystko w temacie, ale pozostała jeszcze jedna ważna kwestia, którą chciałabym poruszyć. Będzie dosadnie i mocno. Jeśli należysz do osób wrażliwych nie pomiń, ale pamiętaj – do odważnych świat należy 😉

Wieczna walka o czystość i kulturę czyli matki i nie tylko kontra właściciele psów

Na koniec kilka słów o tym, co jest solą w oku wszystkich plażowiczów. W praktyce nieustannie trwa walka o to czy plaża, na której bawią się dzieci to w ogóle miejsce dla psa, bo przecież to siedlisko bakterii i pasożytów.

Drodzy rodzice i nie tylko, ostrzegam, że to co teraz przeczytacie może być obrzydliwe. Niektórzy pewnie szeroko otworzą oczy ze zdumienia, ale wiedzcie, że sprawa wygląda tak. Zarówno psu jak i ludziom zdarza się załatwiać do wody. Nie rzadko też dorośli plażowicze idą za potrzebą tam, gdzie i właściciele z psami. Ludzie z różnymi problemami zdrowotnymi korzystają z morskich kąpieli – nikt nikomu nie sprawdza książeczki zdrowia, ani szczepień. Nie sprawdza czy było odrobaczanie. Nie ogląda czy bielizna jest czysta. O kobiecych sprawach nie będę już wspominać.

A dzieci? W wodzie, na piasku, w zaroślach, na środku. Kupa, siku, wymioty, ulewanie się. No przepraszam bardzo. Jeśli uważacie, że to dla każdego powinno być źródłem uśmiechu i dobrych bakterii to jesteście w błędzie. Każdemu może się coś przytrafić. Psom też. Grunt, żeby nie udawać, ze wszystko jest ok i po sobie sprzątnąć.

O podróżach z psem i miejscach przyjaznych. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop! :)

Bakterie i pasożyty. Z psami czy bez psów będą na plaży. Ogrom śmieci jaki przewija się w sezonie urlopowym nie ma granic. Resztki zgniłego jedzenia wymieszane z piaskiem. Plastikowe torebki. Pety.. wysypisko petów. Ptasie odchody – tak, te słodkie mewy też się załatwiają – i to wszędzie. Nie fruną za wydmę. Zdechłe ryby – umierają gdzie popadnie.

Obrzydliwe? No skąd. Przecież najgorsza jest kupa psa. Górę złota temu dziecku, które akurat na nią właśnie trafi w momencie pałaszowania piasku.. o ile to faktycznie będzie TA kupa 😉

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Sopockie plaże dłużej dostępne dla psów!

    Sopockie plaże dłużej dostępne dla psów!

  • Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

    Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

  • Plaża miejska przyjazna psom w Płocku

    Plaża miejska przyjazna psom w Płocku

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pies testuje: Moje Miejsce Jura czyli rodzinny urlop z psem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Pies testuje: Moje Miejsce Jura czyli rodzinny urlop z psem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Idealny urlop to taki, gdzie każdy odpoczywa tak jak ma na to ochotę. Jedni będą ten czas spędzać aktywnie, inni marzą o tym, żeby nie robić kompletnie nic poza tym, co absolutnie konieczne.

Czytaj dalej
Nie igraj z kleszczem! Zadbaj o siebie i czworonoga nie tylko jesienią.

Nie igraj z kleszczem! Zadbaj o siebie i czworonoga nie tylko jesienią.

Kleszcze to pasożyty, które przenoszą śmiertelne choroby. Najczęściej zabezpieczamy się przed nimi tylko wiosną i jesienią, bo właśnie wtedy występują najliczniej. Niestety wbrew pozorom

Czytaj dalej
Kaganiec fizjologiczny dla psa – testujemy Baskerville Ultra Muzzle

Kaganiec fizjologiczny dla psa – testujemy Baskerville Ultra Muzzle

Wśród społeczeństwa istnieje mocne przeświadczenie, że kaganiec posiada wyłącznie pies, który jest agresywny. Nic bardziej mylnego. Przydaje się również w wielu innych sytuacjach i

Czytaj dalej
Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

Jest takie miejsce nad morzem, gdzie nie dociera głośna muzyka, między domkami jest przestrzeń, a w niej mnóstwo atrakcji ukrytych w zieleni. Każdy ma własny taras i parking. Wszyscy

Czytaj dalej
Z psem w górach – jak się przygotować i co warto zabrać na szlak?

Z psem w górach – jak się przygotować i co warto zabrać na szlak?

Górskie wędrówki to wspaniały sposób na aktywny urlop z psem. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Tylko jak się do tego przygotować? Co

Czytaj dalej
Jak wybrać dobre miejsce noclegowe przyjazne psom?

Jak wybrać dobre miejsce noclegowe przyjazne psom?

Każdy z właścicieli zwierząt wybiera miejsce wedle swoich potrzeb. Jedni wolą wygodnie się wyspać w hotelowym łóżku i na spokojnie wyruszyć w miasto lub zostać w spa, innym wystarczy

Czytaj dalej
Taras widokowy Kopalni Bełchatów i Elektrowni w Kleszczowie – zwiedzaj z psem

Taras widokowy Kopalni Bełchatów i Elektrowni w Kleszczowie – zwiedzaj z psem

Miejsce zupełnie inne niż wszystkie, a do tego można je odwiedzić z psem. Przestrzeń pełna kolorów, piasku i maszyn wydobywających węgiel brunatny. To taras widokowy, o który warto zahaczyć

Czytaj dalej
Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

Jeśli ilość miejsc akceptujących zwierzęta nie jest Ci obojętna poświęć chwilę na ten tekst. Zobacz co możesz zrobić, żeby zdobyć sympatię właścicieli obiektów. Tak Ty! Bo to

Czytaj dalej
Weekend z psem w Zakopanem – czyli polskie i słowackie Tatry w dwa dni! – cz.1.

Weekend z psem w Zakopanem – czyli polskie i słowackie Tatry w dwa dni! – cz.1.

Zakopane to miejsce, które pamiętam zwłaszcza z dzieciństwa. Jeśli urlop zimą to szaleństwo na nartach, latem długie wędrówki po szlakach od rana do wieczora. Niezależnie od pory roku

Czytaj dalej
Na spacerze w Gdańsku – dzień na Westerplatte z psem

Na spacerze w Gdańsku – dzień na Westerplatte z psem

Miejsca takie jak to są dla mnie zawsze niezwykłe. Mam wrażenie, że tam czas płynie wolniej, a cisza jest jakaś inna, a moje myśli wkraczają na zupełnie inny poziom wrażliwości. Zderzenie z

Czytaj dalej
Pies testuje: Grand Hostel Gdańsk czyli urlop z psem w Trójmieście

Pies testuje: Grand Hostel Gdańsk czyli urlop z psem w Trójmieście

Gdańsk to miasto, które kojarzy mi się z piękną starówką, statkiem Sołdkiem, jarmarkiem i ulicznymi grajkami. W zakamarkach pochowane są klimatyczne knajpki i puby - wiele z nich jest

Czytaj dalej
Pies testuje: Villa Toscana Boutique w Murzasichle czyli urlop z psem w Tatrach

Pies testuje: Villa Toscana Boutique w Murzasichle czyli urlop z psem w Tatrach

Kiedy Shelby wraz ze mną została zaproszona do Villi Toscana w Murzasichlu zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. W obiekcie bowiem pojawił się specjalny "pokój dla

Czytaj dalej
Jednodniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie z psem

Jednodniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie z psem

Tego lata pogoda sprzyja podróżom. Nie wiem jak Wy, ale ja mam ochotę wybrać się w tym sezonie w każdy zakątek polski. Od pewnego czasu przyjęłam w życiu zasadę "lepiej być, niż nie

Czytaj dalej
Zasady podróżowania z psem na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej

Zasady podróżowania z psem na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej

Wyjazd z psem lub kotem za granicę podlega pewnym warunkom, z którymi każdorazowo należy zapoznać się przed planowaną podróżą. Na terytorium UE bezwzględnie trzeba przestrzegać zasad

Czytaj dalej
Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

Pies zarówno w pociągu jak i innym dowolnym pojeździe transportu publicznego takim jak: autobus, metro lub tramwaj, według regulaminu nie może zajmować miejsca na siedzeniu pasażera. Mimo to,

Czytaj dalej
Weekend na mazurach z psem daleko od miasta – złap oddech w dziczy

Weekend na mazurach z psem daleko od miasta – złap oddech w dziczy

Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady albo na mazury. Kiedy moje życie zaczyna nabierać takiego rozpędu, że ciężko mi się zatrzymać biorę psa i uciekam do natury. Choć na chwilę wybieram

Czytaj dalej