Upał z psem – jak sobie radzić?

Na dworze słupek rtęci dochodzi do 30°C w cieniu. Marzymy o plaży, leżaku, drinku z palemką ;), w tle szum fal.. i nagle przez to wszystko przebija się głośne dyszenie naszego psa. Kręci się w kółko, popiskuje, nie może znaleźć sobie miejsca, w którym będzie mu chłodniej.

Upały to ciężki czas dla wszystkich. Trzeba wiedzieć jak radzić sobie w takie dni, aby nie były dla nas i naszych czworonożnych przyjaciół męczarnią. Dlatego przygotowaliśmy dla was kilka ważnych informacji i parę porad, które każdy właściciel czworonoga powinien znać, gdy za oknem leje się skwar z nieba.

1. Przygotuj psa do upałów – zadbaj o jego sierść.

Sierść psa spełnia ważną funkcję – w zimie chroni przed mrozem, a w lato przed słońcem. Wbrew pozorom jest bardzo potrzebna i nie należy jej całkowicie pozbawiać. Jest tylko jeden podstawowy warunek, żeby ten mechanizm chłodzenia prawidłowo zadziałał – musi być zadbana, bez żadnych kołtunów, bądź zbitego podszerstka. W innym przypadku chłodne powietrze nie dotrze do skóry, a pies zacznie się przegrzewać i może nawet nabawić się odparzeń.

shelby

2. Nie strzyż psa zbyt krótko, sierść chroni go przed poparzeniami!

U psów krótkowłosych podstawą jest porządne wyczesanie martwego włosa, aby nie blokował możliwości wentylacji skóry. U długowłosych dodatkowo można go skrócić, ale nie za bardzo. Wydawałoby się, że z taką ilością „futra” nie są w stanie przeżyć wysokich temperatur. Tymczasem właśnie ta sierść doskonale je przed nimi chroni. Pamiętaj, że krótkie strzyżenie powoduje odsłonięcie skóry, która jest narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne i poparzenie. Pies ma skórę cieńszą od człowieka, dlatego jest na nie o wiele bardziej narażony. Z tego samego powodu rasy pozbawione sierści (tzw. nagie psy) powinno smarować się kremami z filtrem.

3. Zabieraj psa na spacery wtedy, gdy temperatura jest najniższa. Unikaj słońca i nagrzanych chodników.

Długie spacery przełóż na rano i późny wieczór, kiedy temperatura jest niższa. Unikaj wychodzenia z psem w południe zwłaszcza, gdy mieszkasz w mieście i poruszacie się po chodniku czy asfalcie. Gorąca powierzchnia może dotkliwie poparzyć pupilowi opuszki. Najlepszym podłożem byłaby trawa, jeśli jednak nie masz takiej możliwości zabezpiecz odpowiednio łapy psa. Posmaruj je np. wazeliną, która zapewni mu dodatkową ochronę.

4. Pies chłodzi się poprzez dyszenie. Nie zakładaj mu kagańca, który zamyka pysk.

Psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie posiadają na swojej skórze licznych gruczołów potowych. Zlokalizowane są one tylko w opuszkach łap.  Ma to swoje ewolucyjne podłoże, bowiem należą do grupy drapieżników i pot przez nie wydzielany mógłby odstraszać potencjalne ofiary. Dlatego głównym ich sposobem na obniżenie temperatury jest tzw. ziajanie (dyszenie). Jeżeli Twój pies na spacerze, czy podczas podróży, musi mieć kaganiec niech będzie to tzw. kaganiec fizjologiczny w którym będzie mógł swobodnie oddychać. Popularny kaganiec nylonowy uniemożliwia psu chłodzenie się i może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego przegrzania organizmu.

dog-545837_640

5. Zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody – najlepiej chłodnej :)

Pies podczas dyszenia traci bardzo dużo wody z organizmu. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby miał do niej stały dostęp. Pamiętaj, żeby zostawić mu jak największą jej ilość na dworze, jeśli zostaje sam. Jeśli wybieracie się na dłuższy spacer miej przy sobie zawsze choć jedną butelkę.

the-wet-element-1314274

Nie powinna być lodowata, ale raczej chłodna, gdyż psy są bardzo wrażliwe i łatwo mogą się przeziębić. Jeśli to nie wystarcza, możesz do wody dodać elektrolity (takie dla dzieci), ale przedtem skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który odpowiednio je dobierze.

Na szczególną uwagę w tym okresie zasługują psy starsze i otyłe, u których zdarzają się często niewydolności krążeniowe, a także suki w ciąży, szczenięta oraz psy ze skróconą i spłaszczoną kufą (tak popularne w dzisiejszych czasach mopsy, buldożki francuskie, shih-tzu itp.) tzw. brachycefaliczne.

6. Zabierz psa na.. lody! :)

Kawiarni przyjaznych psom jest już coraz więcej (zobacz naszą mapę miejsc). Dodatkowo latem prawie każda ma swój ogródek, w którym można przysiąść z czworonogiem. Co więcej, powstały nawet takie, które oferują produkty stworzone specjalnie dla psów! Znajdź takie miejsce w swojej okolicy i wybierz się z czworonogiem np. na lody :)

Zobacz też, co możesz przygotować dla psa samodzielnie w domu – Cztery pomysły na chłodne psie przysmaki wg Pieskich Spraw :)

7. W miarę możliwości zostaw psa w chłodnym, zacienionym miejscu.

upal4

upal2

pool-741340

Psy mieszkające na dworze oprócz dostępu do świeżej wody muszą mieć możliwość schowania się przed słońcem. Jeżeli nie chcemy mieć przekopanego całego podwórka (psy bardzo lubią wykopywać dołki, a potem się w nich kłaść, żeby się ochłodzić) warto takie miejsce naszemu psu przygotować wcześniej. Dobrym pomysłem jest np. ustawienie na podwórku małego baseniku lub dużej misy z wodą tak, żeby psiak mógł się tam zmieścić (choćby na siedząco) i schłodzić w miarę potrzeby. Zostawiając psa w domu dobrze jest otworzyć drzwi do łazienki, gdyż z reguły jest to najchłodniejsze miejsce.

8. Wybierz się z psem nad wodę :)

Jeśli Twój pies lubi się kąpać, znajdź w swojej okolicy miejsce, pojedź w miejsce, gdzie będzie można go swobodnie wpuścić do wody. W zależności od miejsca, w którym mieszkasz może to być pobliskie jezioro, rzeka, sadzawka w parku czy nawet duża miejska fontanna. Wszystko jedno, byle mokre 😉

Wszystkie plaże nad morzem i jeziorem przyjazne psom znajdziesz na mapie miejsc przyjaznych psom.

plock8

9. Nie zostawiaj psa w upał na balkonie, w samochodzie czy przed sklepem.

Pod żadnym pozorem nie zamykaj psa na nasłonecznionym balkonie, tarasie czy w samochodzie. Nie przywiązuj go pod sklepem na słońcu ani nawet w cieniu na dłużej niż kilka minut. Momentalnie może w takim przypadku dojść do bardzo groźnego udaru cieplnego. Jeśli widzisz psa zamkniętego w samochodzie, który: gwałtownie dyszy, ma ślinotok, płytki oddech, jest osłabiony i dezorientowany, albo nawet już nie reaguje na Twoje wołanie czy uderzanie w okno – reaguj!

upal

Pamiętaj, że każdy ma prawo wybić szybę w czasie upałów, jeśli widzi, że życie psa jest zagrożone! A jak pomóc psu, u którego podejrzewamy udar?

Powinniśmy przenieść psa w zacienione miejsce (najlepiej klimatyzowane), obłożyć zimnymi (nie lodowatymi!) ręcznikami. Jeżeli mamy taką możliwość możemy go polać wodą z węża ogrodowego lub umieścić w wannie wypełnionej chłodną wodą tak żeby miał zanurzone łapy i brzuch. Następnie oczyścić pysk ze śliny i podać wodę do picia. Po tych zabiegach należy niezwłocznie udać się do weterynarza! Ważne jest żeby nie wpadać w panikę, gdyż pies również zacznie się stresować co w takiej sytuacji zmniejsza jego szanse na przeżycie.

10. Jak najszybciej i najłatwiej schłodzić psa podczas upału? Mokry ręcznik lub wąż ogrodowy.

Zwilżony zimną wodą ręcznik na pewno pomoże schłodzić się Twojemu czworonogowi podczas gorących dni. Zarówno taki położony na karku jak i na podłodze, gdzie będzie mógł się na nim wylegiwać.

Wąż ogrodowy przyda się do oblewania psa, który np. przebywa w ciągu dnia na ogrodzie czy działce. Kilkukrotne spryskiwanie wodą pomoże przetrwać mu falę upałów, jeśli to polubi, dodatkowo zapewni też doskonałą zabawę. Wiele psów uwielbia łapać strumień wody 😉

upal1
Właścicielom, którzy mieszkają w blokach może za to przydać się spryskiwacz na wodę :)

W tej chwili na naszym rynku jest coraz więcej akcesoriów, które pozwalają przetrwać upalne dni bez uszczerbku na zdrowiu. Począwszy od misek turystycznych, które składają się całkowicie na płasko nie zabierając wiele miejsca, przez rożnego rodzaju bidony, kończąc na matach i kamizelkach chłodzących. Te ostatnie są coraz bardziej popularne i na pewno przyniosą ulgę Twojemu psu przy wysokich temperaturach. Z pewnością jest to wydatek, który się opłaca :)

Pamiętajmy, że bardzo ważne jest, aby podczas upalnych dni zachować zdrowy rozsądek. Naszym podstawowym obowiązkiem jest dokładna obserwacja zachowania pupila i niezwłoczne przetransportowanie go do lekarza weterynarii, jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.

W gorący dzień wybierz się na wycieczkę do lasu. Drzewa zapewniają dużo cienia, dzięki czemu można się schłodzić podczas spaceru. Poszukaj na mapie miejsc przyjaznych psom parków narodowych :)

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Pies na plaży się smaży – czy warto zabrać pupila nad morze?

    Pies na plaży się smaży – czy warto zabrać pupila nad morze?

  • Jak przygotować psa do podróży?

    Jak przygotować psa do podróży?

  • Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

    Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nie igraj z kleszczem! Zadbaj o siebie i czworonoga nie tylko jesienią.

Nie igraj z kleszczem! Zadbaj o siebie i czworonoga nie tylko jesienią.

Kleszcze to pasożyty, które przenoszą śmiertelne choroby. Najczęściej zabezpieczamy się przed nimi tylko wiosną i jesienią, bo właśnie wtedy występują najliczniej. Niestety wbrew pozorom

Czytaj dalej
Kaganiec fizjologiczny dla psa – testujemy Baskerville Ultra Muzzle

Kaganiec fizjologiczny dla psa – testujemy Baskerville Ultra Muzzle

Wśród społeczeństwa istnieje mocne przeświadczenie, że kaganiec posiada wyłącznie pies, który jest agresywny. Nic bardziej mylnego. Przydaje się również w wielu innych sytuacjach i

Czytaj dalej
Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

Jest takie miejsce nad morzem, gdzie nie dociera głośna muzyka, między domkami jest przestrzeń, a w niej mnóstwo atrakcji ukrytych w zieleni. Każdy ma własny taras i parking. Wszyscy

Czytaj dalej
Z psem w górach – jak się przygotować i co warto zabrać na szlak?

Z psem w górach – jak się przygotować i co warto zabrać na szlak?

Górskie wędrówki to wspaniały sposób na aktywny urlop z psem. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Tylko jak się do tego przygotować? Co

Czytaj dalej
Jak wybrać dobre miejsce noclegowe przyjazne psom?

Jak wybrać dobre miejsce noclegowe przyjazne psom?

Każdy z właścicieli zwierząt wybiera miejsce wedle swoich potrzeb. Jedni wolą wygodnie się wyspać w hotelowym łóżku i na spokojnie wyruszyć w miasto lub zostać w spa, innym wystarczy

Czytaj dalej
Taras widokowy Kopalni Bełchatów i Elektrowni w Kleszczowie – zwiedzaj z psem

Taras widokowy Kopalni Bełchatów i Elektrowni w Kleszczowie – zwiedzaj z psem

Miejsce zupełnie inne niż wszystkie, a do tego można je odwiedzić z psem. Przestrzeń pełna kolorów, piasku i maszyn wydobywających węgiel brunatny. To taras widokowy, o który warto zahaczyć

Czytaj dalej
Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

Jeśli ilość miejsc akceptujących zwierzęta nie jest Ci obojętna poświęć chwilę na ten tekst. Zobacz co możesz zrobić, żeby zdobyć sympatię właścicieli obiektów. Tak Ty! Bo to

Czytaj dalej
Weekend z psem w Zakopanem – czyli polskie i słowackie Tatry w dwa dni! – cz.1.

Weekend z psem w Zakopanem – czyli polskie i słowackie Tatry w dwa dni! – cz.1.

Zakopane to miejsce, które pamiętam zwłaszcza z dzieciństwa. Jeśli urlop zimą to szaleństwo na nartach, latem długie wędrówki po szlakach od rana do wieczora. Niezależnie od pory roku

Czytaj dalej
Na spacerze w Gdańsku – dzień na Westerplatte z psem

Na spacerze w Gdańsku – dzień na Westerplatte z psem

Miejsca takie jak to są dla mnie zawsze niezwykłe. Mam wrażenie, że tam czas płynie wolniej, a cisza jest jakaś inna, a moje myśli wkraczają na zupełnie inny poziom wrażliwości. Zderzenie z

Czytaj dalej
Pies testuje: Grand Hostel Gdańsk czyli urlop z psem w Trójmieście

Pies testuje: Grand Hostel Gdańsk czyli urlop z psem w Trójmieście

Gdańsk to miasto, które kojarzy mi się z piękną starówką, statkiem Sołdkiem, jarmarkiem i ulicznymi grajkami. W zakamarkach pochowane są klimatyczne knajpki i puby - wiele z nich jest

Czytaj dalej
Pies testuje: Villa Toscana Boutique w Murzasichle czyli urlop z psem w Tatrach

Pies testuje: Villa Toscana Boutique w Murzasichle czyli urlop z psem w Tatrach

Kiedy Shelby wraz ze mną została zaproszona do Villi Toscana w Murzasichlu zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. W obiekcie bowiem pojawił się specjalny "pokój dla

Czytaj dalej
Jednodniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie z psem

Jednodniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie z psem

Tego lata pogoda sprzyja podróżom. Nie wiem jak Wy, ale ja mam ochotę wybrać się w tym sezonie w każdy zakątek polski. Od pewnego czasu przyjęłam w życiu zasadę "lepiej być, niż nie

Czytaj dalej
Zasady podróżowania z psem na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej

Zasady podróżowania z psem na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej

Wyjazd z psem lub kotem za granicę podlega pewnym warunkom, z którymi każdorazowo należy zapoznać się przed planowaną podróżą. Na terytorium UE bezwzględnie trzeba przestrzegać zasad

Czytaj dalej
Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

Pies zarówno w pociągu jak i innym dowolnym pojeździe transportu publicznego takim jak: autobus, metro lub tramwaj, według regulaminu nie może zajmować miejsca na siedzeniu pasażera. Mimo to,

Czytaj dalej
Weekend na mazurach z psem daleko od miasta – złap oddech w dziczy

Weekend na mazurach z psem daleko od miasta – złap oddech w dziczy

Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady albo na mazury. Kiedy moje życie zaczyna nabierać takiego rozpędu, że ciężko mi się zatrzymać biorę psa i uciekam do natury. Choć na chwilę wybieram

Czytaj dalej
Uwaga alergia! Sprawdź dlaczego Twój pupil się drapie.

Uwaga alergia! Sprawdź dlaczego Twój pupil się drapie.

Alergia to choroba, wywołana przesadną reakcją układu odpornościowego, która może objawiać się w różny sposób. Jej najbardziej charakterystycznymi objawami, a zarazem najczęściej

Czytaj dalej