W Polsce mamy 23 parki narodowe i 122 krajobrazowe. Do wszystkich mają dostęp turyści, jednak nie zawsze w towarzystwie czworonoga. Przed planowanym spacerem po parku warto upewnić się na jakich zasadach i czy w ogóle nasz pupil będzie tam mile widziany
Wg ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r., art. 15.1., podpunkt 16 do parków narodowych oraz rezerwatów przyrody zabrania się:
(..) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas.
Na szczęście ostateczną decyzję w sprawie wprowadzania psów podejmuje dyrekcja parków. Część z nich wydała bezwzględny zakaz, inne udostępniają niektóre swoje tereny a pozostałe zdecydowały się zostać zupełnie dostępnymi dla czterech łap.
Parki Narodowe całkowicie przyjazne psom
Niestety nawet jeśli w regulaminie parku narodowego widnieje zapis o tym, że na jego teren można wchodzić z psem należy upewnić się czy, aby na pewno tam gdzie chcemy się dokładnie wybrać nie występuje rezerwat, który już niekoniecznie jest przyjazny.
Zdarza się bowiem, że w połowie szlaku lub na ostatnim jego etapie, napotkamy znak zakazu, będziemy musieli obejść się smakiem i zawrócić z trasy, aby nie otrzymać mandatu za wejście np. na teren chroniony.
Najwięcej kontrowersji wzbudzają zakazy wejścia z psem do parków narodowych położonych w górach. Przeczytaj jak wyglądają wędrówki górskie z psem w Polsce.