Wejście do parków narodowych z psem

W Polsce mamy 23 parki narodowe i 122 krajobrazowe. Do wszystkich mają dostęp turyści, jednak nie zawsze w towarzystwie czworonoga. Przed planowanym spacerem po parku warto upewnić się na jakich zasadach i czy w ogóle nasz pupil będzie tam mile widziany :)

Wg ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r., art. 15.1., podpunkt 16 do parków narodowych oraz rezerwatów przyrody zabrania się:

(..) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas.

Na szczęście ostateczną decyzję w sprawie wprowadzania psów podejmuje dyrekcja parków. Część z nich wydała bezwzględny zakaz, inne udostępniają niektóre swoje tereny a pozostałe zdecydowały się zostać zupełnie dostępnymi dla czterech łap.

W Polsce mamy 10 parków dostępnych dla czworonożnych turystów. Cała reszta jest w bardzo mocnym stopniu ograniczona, nawet do jednego krótkiego i bardzo prostego szlaku, lub zupełnie niedostępna. Wszystkie parki znaleźć można na naszej mapie miejsc przyjaznych psom.

Parki Narodowe całkowicie przyjazne psom

Niestety nawet jeśli w regulaminie parku narodowego widnieje zapis o tym, że na jego teren można wchodzić z psem należy upewnić się czy, aby na pewno tam gdzie chcemy się dokładnie wybrać nie występuje rezerwat, który już niekoniecznie jest przyjazny.

Zdarza się bowiem, że w połowie szlaku lub na ostatnim jego etapie, napotkamy znak zakazu, będziemy musieli obejść się smakiem i zawrócić z trasy, aby nie otrzymać mandatu za wejście np. na teren chroniony.

Najwięcej kontrowersji wzbudzają zakazy wejścia z psem do parków narodowych położonych w górach. Przeczytaj jak wyglądają wędrówki górskie z psem w Polsce.

baner-ogolny-pnu