Jak podróżować z psem w pociagu?

Podróż z psem koleją to nie lada wyzwanie dla tych, którzy wybierają się w nią pierwszy raz. Wybór odpowiedniego miejsca, kupno biletu, obowiązek założenia kagańca i akceptacja współpasażerów w przedziale spędzają sen z powiek. Jak podróżować z psem w pociągu nie martwiąc się praktycznie o nic? Poznajcie nasz sposób na komfortową przejażdżkę Intercity krok po kroku!

biletpkpdlapsaZakup biletu to praktycznie najważniejsza sprawa w całej podróży. Bilet na przejazd z psem Intercity można nabyć na dwa sposoby. Drogą tradycyjną czyli w kasie lub internetowo poprzez stronę www.intercity.pl.

Cena biletu dla psa w Intercity zależy od tego czy podróżuje on w transporterze czy też nie. Wszystkie zwierzęta przewożone w pojemnikach jadą bezpłatnie. Te, nawet małe, które podróżują bez niego muszą mieć ważny bilet, który kosztuje zawsze tyle samo, niezależnie od długości przejazdu – 15,20zł. Więcej o kosztach i zasadach podróży psa koleją w całej Polsce przeczytacie tutaj.

Bilet dla zwierzęcia jest wydawany zawsze jako dodatek do biletu opiekuna.

Kupując bilet dla psa należy pamiętać o tym, że jest on zawsze przypisywany do biletu właściciela, niezależnie od tego jaką drogą został zakupiony. Co to oznacza? Bilet dodatkowy na przewóz psa zawiera numer biletu opiekuna, który podróżuje wraz z nim koleją.

Zakup biletu dla psa online

Jeśli nabywamy bilety drogą online przy okazji zakupu własnych mamy możliwość zakupienia tzw. biletu dodatkowego na przewóz psa.

  1. Wchodzimy na stronę www.intercity.plwybieramy interesujący nas kierunek podróży, datę oraz godzinę odjazdu z prawej strony za pomocą formularza i klikamy szukaj.
  2. Wybieramy konkretny przejazd. Klikamy pomarańczową strzałkę lub pole wybierz. Niżej pojawi nam się formularz zakupu biletu. Tutaj wybieramy: liczbę biletów, ulgę dla pasażerów (jeśli przysługuje), klasę, a także rodzaj wagonu i preferowane usytuowanie, które jest kluczowe dla naszego, komfortowego przejazdu z psem (czytaj niżej).
    zakupbiletudlapsa1

    zakupbiletudlapsa5

    zakupbiletudlapsa2

  3. Następie klikamy pole: wybierz bilet dodatkowy i wybieramy opcję: “na przewóz psa”.
    zakupbiletudlapsa2

    zakupbiletudlapsa3

    zakupbiletudlapsa4

  4. Wszystko gotowe. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcją zakupu biletu :)

Mam już swój bilet. Jak mogę dokupić bilet dla psa?

Jeśli zakupiliśmy bilet na naszą podróż wcześniej, a dopiero później zdecydowaliśmy się na zabranie psa niestety nie mamy możliwości dokupienia go już drogą elektroniczną do istniejącego. Bilet dodatkowy na przewóz psa musimy nabyć tradycyjnie w kasie. Zostanie on ręcznie przypisany do naszego biletu, który musimy mieć przy sobie w wersji drukowanej lub elektronicznej.

pieswpociagu6

W ostateczności możemy zdecydować się na wymianę biletu drogą online, ale to może wiązać się z utratą zdobytych dotychczasowo miejsc w przypadku dużego zainteresowania wybranym przejazdem.

Preferowane usytuowanie – dlaczego jest takie ważne podczas podróży z psem koleją?

Wybór wagonu to kluczowa sprawa podczas naszej podróży z psem. Pies w transporterze zwykle nie stanowi problemu. Nie musi mieć kagańca, rzadko jest nieakceptowany. W przypadku psa podróżującego swobodnie jest ogromna różnica w akceptacji samego zwierzęcia, przestrzeni do leżenia oraz obowiązku nałożenia kagańca w zależności od wybranego przedziału.

Wagon przedziałowy to klasyczne miejsca w przedziałach po sześć osób. W takim pociągu zazwyczaj przydzielane są miejscówki, ale nie zawsze. Zdarza się tak, że o miejsca musimy walczyć sami. W przypadku podróży z psem, szczególnie z większym (mniejszy zazwyczaj jakoś sobie tam radzi ;)) może być to bardzo stresujące, zwłaszcza, że na przejazd z psem muszą zgodzić się wszyscy obecni w przedziale pasażerowie!

Jeżeli już musimy wybrać taki wagon, nie wszystkie pociągi mają także bezprzedziałowe, starajmy się na początek znaleźć pusty. Graniczy to z cudem, ale czasem się udaje. W innym przypadku pytamy czy obecność psa nie będzie stanowić problemu. Po chwili, kiedy już wszyscy się zaaklimatyzują i zobaczą, że nasz przyjaciel nie ma ochoty zapełnić sobie nimi żołądka, spróbujmy delikatnie dowiedzieć się czy zdjęcie kagańca nie będzie nikomu przeszkadzać. Pamiętajmy jednak, że regulamin przewozu wyraźnie mówi o jego nałożeniu (czytaj niżej).

Wagon bezprzedziałowy to układ miejsc podobnych jak w samolocie, z tą różnicą, że część z nich jest ustawiona przodem do kierunku jazdy a część tyłem, a niektóre z nich posiadają jeszcze dodatkowo stoliki. Nie bez powodu jest to nasz ulubiony rodzaj wagonu.

pieswpociagu8

Duża ilość miejsca, znacznie zmniejszony kontakt bezpośredni z innymi pasażerami, kontakty między fotelami oraz możliwość rozprostowania nóg to niesamowity komfort zarówno dla nas jak i dla psa. Nawet jeśli okaże się, że w tym samym wagonie podróżą jeszcze inni czworonożni przyjaciele mamy sporo miejsca, żeby w razie potrzeby bezpiecznie się odizolować.

pieswpociagu3

pieswpociagu2

pieswpociagu1

pieswpociagu

W tym wagonie pies jest praktycznie zawsze akceptowany, także bez kagańca jeśli w ogóle jest taka możliwość (czytaj niżej) co daje mu naprawdę dużą swobodę podczas podróży. Może wygodnie zająć miejsce pod siedzeniami na przeciw nas, w przejściu (jeśli nikomu akurat nie przeszkadza), albo między odwróconymi siedzeniami.

wagonbezprzedzialowyczyprzedzialowy

Zakup biletu dla psa w kasie na dworcu kolejowym

Bilet dla psa w kasie PKP kupujemy wraz z własnym biletem lub jako dodatkowy na podstawie tego, którego już posiadamy. Minusy takiego tradycyjnego zakupu mogą zaważyć na komfortowej podróży nie tylko ze względu na wizję długiej kolejki, ale też ograniczenia takie jak: brak możliwości wybrania przedziału i miejsca.

Czy w pociągu pies musi mieć kaganiec?

Zgodnie z regulaminem tak. Jednak jeśli nikomu w przedziale lub wagonie bezprzedziałowym pies nie przeszkadza (zwłaszcza kontroli!) możemy go swobodnie schować. W razie kontroli, jeśli zajdzie taka potrzeba po prostu grzecznie go nakładamy lub nie :) Kaganiec najczęściej jest wymagany podczas podróży w wagonach przedziałowych, gdzie jest mało miejsca a kontakt z innymi podróżującymi bardzo bliski. Tak czy inaczej musimy go przy sobie posiadać na wszelki wypadek!

Czy pies może zająć miejsce na siedzeniu?

Zgodnie z regulaminem nie. Nie jest to też mile widziane przez innych pasażerów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?.

Jak bezpiecznie wsiąść z psem do pociągu a jak wysiąść?

Odległość krawędzi peronu od pociągu bywa różna. Oprócz tego mamy jeszcze do pokonania klika schodków, które są metalowe i zwykle ażurowe, co sprawia, że wejście i wyjście z pociągu może być niebezpieczne.

Pies, który za szybko wskoczy i nie daj boże jeszcze wczepi się pazurami w schodki może je zwyczajnie stracić. Z doświadczenia wiemy, że taka dalsza podróż to utrapienie. Dlatego jeśli tylko możemy wziąć psa na ręce przenosimy go samodzielnie.

Jeśli mamy dużego psa wprowadzamy go powoli i bardzo ostrożnie – nie ciągniemy, nie pospieszamy na siłę, jednocześnie nie pozwalając na niekontrolowane, zbyt szybkie, wejście czy wyjście z wagonu. Przy wysiadaniu zwracamy uwagę na to czy pies będzie w stanie pokonać samodzielnie i bezpiecznie odległość od schodków do krawędzi peronu. Strach czasem ma wielkie oczy, a wtedy w takich okolicznościach nawet mały dystans może wywołać stres u zwierzęcia.

A jak przygotować psa do podróży pociągiem?

Pamiętajmy, żeby odpowiednio wcześniej wybrać się na dłuży spacer. Załatwienie wszystkich potrzeb przed podróżą pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Pies przeważnie wytrzymuje dokładnie tyle czasu bez wychodzenia co zwykle w domu. Pominięcie posiłku przed samą podróżą to także dobry pomysł. Dzięki temu psy cierpiące na chorobę lokomocyjną będą łatwiej znosić jazdę a te, które mają szybki metabolizm znacznie go “wydłużą” 😉

Do pociągu zabierzmy butelkę wody i miskę podróżną dla psa lub cokolwiek z czego będzie w stanie się napić. Jeśli jest amatorem gryzaków weźmy mu jakiś – będzie mieć zajęcie :) Spakujmy się tak, żeby w razie potrzeby mieć łatwy dostęp do tych rzeczy np. w ulubioną torbę z fajnym hasłem lub workoplecak z wilczym wzorem (znajdziesz je tutaj).

Zastanawiasz się co zapakować dla psa w podróż? Mam dla Ciebie niezbędnik psiego podróżnika. To gotowa lista, dzięki której niczego nie zapomnisz :)

Wyczeszmy psa, żeby nie zostawiał za sobą sierści w ilości większej niż powinien.

Zabierzmy wymagane dokumenty – książeczkę zdrowia z ważnym szczepieniem przeciw wściekliźnie.

Pamiętajmy, żeby nie zostawiać psa bez opieki przed sklepem na dworcu, na peronie czy w pociągu. Chwila nieuwagi może sprawić, że zniknie nam z pola widzenia bezpowrotnie. Przywiązanie psa do bagaży także nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może się z nimi ewakuować w najmniej oczekiwanym momencie 😉

pieswpociagu5

pieswpociagu9

pieswpociagu7

Wybierasz się w podróż pociągiem kolei mazowieckich lub regionalnych? Szukasz informacji o biletach i ogólnych zasadach przewozu psa? Dowiedz się wszystkiego tutaj.

Słowo o komunikacji zastępczej z psem w razie awarii pociągu lub innej tego typu sytuacji

Wydawałoby się oczywistym, że gdy nasz pociąg nie jest w stanie jechać dalej i otrzymujemy komunikację zastępczą, to jest ona zapewniona dla wszystkich, którzy znajdują  się w wagonach. Niestety nie zawsze. W przypadku, gdy podstawione zostaną autobusy lub autokary może się zdarzyć, że kierowca nie będzie chciał zabrać nas z psem. Niestety nie ma możliwości, żeby przygotować się na taką ewentualność wcześniej, ale warto o tym wiedzieć. Czasem PKP wcześniej informuje o takich przesiadkach np. w przypadku modernizacji trasy – to sygnał dla nas, żeby się upewnić czy na pewno będziemy mogli w towarzystwie czterech łap dojechać do celu tak jak inni.

To już chyba wszystko. Ciekawi jesteśmy jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Mamy nadzieję, że artykuł będzie przydatny podczas kolejnej podróży Intercity. Życzymy Wam samych komfortowych przejazdów i punktualnych pociągów. Jeśli podoba Wam się nasz artykuł podajcie go dalej 😉

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Bilet dla psa na przejazd INTERCITY online?!

    Bilet dla psa na przejazd INTERCITY online?!

  • Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

    Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

  • Pierwsza podróż z psem środkiem transportu. Jak zacząć?

    Pierwsza podróż z psem środkiem transportu. Jak zacząć?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pies testuje: Moje Miejsce Jura czyli rodzinny urlop z psem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Pies testuje: Moje Miejsce Jura czyli rodzinny urlop z psem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Idealny urlop to taki, gdzie każdy odpoczywa tak jak ma na to ochotę. Jedni będą ten czas spędzać aktywnie, inni marzą o tym, żeby nie robić kompletnie nic poza tym, co absolutnie konieczne.

Czytaj dalej
Nie igraj z kleszczem! Zadbaj o siebie i czworonoga nie tylko jesienią.

Nie igraj z kleszczem! Zadbaj o siebie i czworonoga nie tylko jesienią.

Kleszcze to pasożyty, które przenoszą śmiertelne choroby. Najczęściej zabezpieczamy się przed nimi tylko wiosną i jesienią, bo właśnie wtedy występują najliczniej. Niestety wbrew pozorom

Czytaj dalej
Kaganiec fizjologiczny dla psa – testujemy Baskerville Ultra Muzzle

Kaganiec fizjologiczny dla psa – testujemy Baskerville Ultra Muzzle

Wśród społeczeństwa istnieje mocne przeświadczenie, że kaganiec posiada wyłącznie pies, który jest agresywny. Nic bardziej mylnego. Przydaje się również w wielu innych sytuacjach i

Czytaj dalej
Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

Jest takie miejsce nad morzem, gdzie nie dociera głośna muzyka, między domkami jest przestrzeń, a w niej mnóstwo atrakcji ukrytych w zieleni. Każdy ma własny taras i parking. Wszyscy

Czytaj dalej
Z psem w górach – jak się przygotować i co warto zabrać na szlak?

Z psem w górach – jak się przygotować i co warto zabrać na szlak?

Górskie wędrówki to wspaniały sposób na aktywny urlop z psem. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Tylko jak się do tego przygotować? Co

Czytaj dalej
Jak wybrać dobre miejsce noclegowe przyjazne psom?

Jak wybrać dobre miejsce noclegowe przyjazne psom?

Każdy z właścicieli zwierząt wybiera miejsce wedle swoich potrzeb. Jedni wolą wygodnie się wyspać w hotelowym łóżku i na spokojnie wyruszyć w miasto lub zostać w spa, innym wystarczy

Czytaj dalej
Taras widokowy Kopalni Bełchatów i Elektrowni w Kleszczowie – zwiedzaj z psem

Taras widokowy Kopalni Bełchatów i Elektrowni w Kleszczowie – zwiedzaj z psem

Miejsce zupełnie inne niż wszystkie, a do tego można je odwiedzić z psem. Przestrzeń pełna kolorów, piasku i maszyn wydobywających węgiel brunatny. To taras widokowy, o który warto zahaczyć

Czytaj dalej
Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

Jeśli ilość miejsc akceptujących zwierzęta nie jest Ci obojętna poświęć chwilę na ten tekst. Zobacz co możesz zrobić, żeby zdobyć sympatię właścicieli obiektów. Tak Ty! Bo to

Czytaj dalej
Weekend z psem w Zakopanem – czyli polskie i słowackie Tatry w dwa dni! – cz.1.

Weekend z psem w Zakopanem – czyli polskie i słowackie Tatry w dwa dni! – cz.1.

Zakopane to miejsce, które pamiętam zwłaszcza z dzieciństwa. Jeśli urlop zimą to szaleństwo na nartach, latem długie wędrówki po szlakach od rana do wieczora. Niezależnie od pory roku

Czytaj dalej
Na spacerze w Gdańsku – dzień na Westerplatte z psem

Na spacerze w Gdańsku – dzień na Westerplatte z psem

Miejsca takie jak to są dla mnie zawsze niezwykłe. Mam wrażenie, że tam czas płynie wolniej, a cisza jest jakaś inna, a moje myśli wkraczają na zupełnie inny poziom wrażliwości. Zderzenie z

Czytaj dalej
Pies testuje: Grand Hostel Gdańsk czyli urlop z psem w Trójmieście

Pies testuje: Grand Hostel Gdańsk czyli urlop z psem w Trójmieście

Gdańsk to miasto, które kojarzy mi się z piękną starówką, statkiem Sołdkiem, jarmarkiem i ulicznymi grajkami. W zakamarkach pochowane są klimatyczne knajpki i puby - wiele z nich jest

Czytaj dalej
Pies testuje: Villa Toscana Boutique w Murzasichle czyli urlop z psem w Tatrach

Pies testuje: Villa Toscana Boutique w Murzasichle czyli urlop z psem w Tatrach

Kiedy Shelby wraz ze mną została zaproszona do Villi Toscana w Murzasichlu zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. W obiekcie bowiem pojawił się specjalny "pokój dla

Czytaj dalej
Jednodniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie z psem

Jednodniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie z psem

Tego lata pogoda sprzyja podróżom. Nie wiem jak Wy, ale ja mam ochotę wybrać się w tym sezonie w każdy zakątek polski. Od pewnego czasu przyjęłam w życiu zasadę "lepiej być, niż nie

Czytaj dalej
Zasady podróżowania z psem na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej

Zasady podróżowania z psem na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej

Wyjazd z psem lub kotem za granicę podlega pewnym warunkom, z którymi każdorazowo należy zapoznać się przed planowaną podróżą. Na terytorium UE bezwzględnie trzeba przestrzegać zasad

Czytaj dalej
Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

Pies zarówno w pociągu jak i innym dowolnym pojeździe transportu publicznego takim jak: autobus, metro lub tramwaj, według regulaminu nie może zajmować miejsca na siedzeniu pasażera. Mimo to,

Czytaj dalej
Weekend na mazurach z psem daleko od miasta – złap oddech w dziczy

Weekend na mazurach z psem daleko od miasta – złap oddech w dziczy

Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady albo na mazury. Kiedy moje życie zaczyna nabierać takiego rozpędu, że ciężko mi się zatrzymać biorę psa i uciekam do natury. Choć na chwilę wybieram

Czytaj dalej