Wędrówki górskie z psem

Wyprawa w góry to świetna przygoda zarówno dla właściciela jak i psa. Ogromna przestrzeń, świeże powietrze, zapach lasu, a czasem nawet przerwa nad krystalicznym potokiem. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie ograniczenia. Polskie góry niestety jeszcze są słabo dostępne dla czworonogów. Czy pomimo tego da się trochę pospacerować z pupilem? Tak!

Najbardziej przyjazne parki narodowe w górach to: Świętokrzyski Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Park Narodowy Gór Stołowych oraz Karkonoski Park Narodowy. Resztę znajdziecie na naszej mapie miejsc przyjaznych psom w Polsce.

Niestety zarówno Bieszczadzki jak i Tatrzański park narodowy są w bardzo mocnym stopniu ograniczone przez co praktycznie niedostępne dla turystów z psami. Władze parków są przeciwne ich obecności i uważają, że działają na szkodę faunie oraz florze. Dlaczego? Na przykładzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego blog Wyszczekani próbuje rozwikłać tę zagadkę. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule “Pies w parku narodowym – dlaczego nie?” :)

Wybierając się do Parku Narodowego należy sprawdzić także dokładne położenie szlaków, które mamy zamiar przemierzyć. Niestety sam park może być przyjazny, ale rezerwaty położone na jego terenie już niekoniecznie. Co może skutkować przykrym zawróceniem z trasy nawet tuż przed celem wyprawy.

Góry potrafią niektórych pochłonąć bez końca. Jak już zdobędzie się szczyt to ma się ochotę zostać tam znacznie dłużej. Jeśli zawsze marzyliście o noclegu na szlaku to w naszej bazie miejsc przyjaznych sprawdzicie także jakie schroniska górskie akceptują gości z psami :)

baner-ogolny-pnu