Jak wybrać dobre miejsce noclegowe przyjazne psom?
Każdy z właścicieli zwierząt wybiera miejsce wedle swoich potrzeb. Jedni wolą wygodnie się wyspać w hotelowym łóżku i na spokojnie wyruszyć w miasto lub zostać w spa, innym wystarczy jakikolwiek czysty kąt do spania, który pozwoli skoro świt rozpocząć zwiedzanie. Mimo różnic w potrzebach wszystkich nas łączy pies i zamiłowanie do warunków, które sprawiają, że będzie się nocować z nim wygodniej.
Udogodnień dla właścicieli podróżujących z czworonogami przybywa. Miejsca przyjazne powoli prześcigają się w opcjach dla miłośników czworonogów. Wszystko po to, aby przyciągnąć klienta. Proponują dodatkowe wyposażenie w postaci legowisk czy zabawek, możliwość wstępu na śniadanie z psem, znoszą opłaty za pobyt dla pupila, a nawet oferują opiekę. Które z nich tak naprawdę mają znaczenie? Zobacz na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca przyjaznego psom i dlaczego.
Wszystkie wymienione poniżej czynniki nie są oczywiście powodem, dla którego natychmiast trzeba skreślić obiekt noclegowy i w ogóle nie brać go pod uwagę. Na decyzję składa się wiele rzeczy. Czasem dyktuje to bliskość celu, innym razem cena noclegu, a jeszcze innym dostępność terminu. To wyłącznie wskazówki, którymi warto kierować się, gdy mam większy wybór.
Zanim zachwycisz się miejscem
Wyszukiwarka noclegów i miejsc przyjaznych to tak naprawdę wskazówka przy planowaniu urlopu. Dzięki niej dowiesz się gdzie ich szukać. Dlaczego żadnej nie można brać za pewnik? Wystarczy, że zmieni się właściciel obiektu, wydarzy się nieprzyjemna sytuacja lub ktoś stwierdzi, że jednak woli mniejsze psy niż większe i nie zaktualizuje oferty. Tak samo jak w przypadku naszych noclegów, o wszystko trzeba się pięć razy dopytać, ale przynajmniej nie szukasz w ciemno
Sprawdź czy miejsce na pewno jest wciąż przyjazne psom i jakim
Zadzwoń i zapytaj czy Twój pupil na pewno jest mile widziany. Mimo wszystko dowiedz się czy wielkość i rasa psa nie będzie stanowić problemu. Bywa, że obiekty akceptują wszystkie, ale.. “proszę Panią miałam na myśli yorka, a nie takiego wielkiego psa!”. Rozmowa telefoniczna to wbrew pozorom niezły test. Można doskonale wyczuć prawdziwe nastawienie do obecności zwierząt.
Opłaty za pobyt zwierząt
Są miejsca, w których pies nocuje bezpłatnie, ale jest wiele obiektów, które pobierają opłatę. Cena za czworonoga waha się od 10zł do nawet 150zł wzwyż. Może być ustalana za dobę lub z góry za cały pobyt. Zdarza się, że prywatni właściciele pobierają też kaucję.
Jeśli planujesz czasem zostawić psa w pokoju
Zwłaszcza w kwaterach prywatnych czy hostelach upewnij się, że jest możliwość pozostawienia psa w pokoju pod Twoją nieobecność. Niektórzy kategorycznie się na to nie zgadzają, a nawet mają taki zapis w regulaminie.
Zacznij od środka..
Przestrzeń w pokoju
Niezależnie od tego gdzie znajduje się nasz pokój (hotel, hostel czy dom gościnny), w miarę możliwości pies powinien móc znaleźć kawałek przestrzeni dla siebie. Najlepiej takiej nieprzechodniej – prywatnej. Nie chodzi tu o luksus, ale zwyczajnie komfort spania istoty żywej. Zdarzyło mi się nocować w miejscu, gdzie Shelby leżała między łóżkami i zajmowała całe przejście, bo nie było innej opcji. Przechodzenie nad głową w nocy do łazienki nie było przyjemne, ani dla niej, ani dla mnie, ani dla reszty naszego towarzystwa. Kocyk lub podróżne legowisko na pewno umili sen. Czasem można je otrzymać w obiekcie na czas pobytu.
Rodzaj podłogi
Nocując w jakimś miejscu chciałabym pozostawić je takim, jakie zastałam. Gdy jeżdżę z Shelby cieszę się na widok płytek i odpornych na ścieranie paneli. Mimo wszystko różne rzeczy mogą się psu przytrafić, więc każda bardziej włochata wykładzina, zwłaszcza jasna, powoduje u mnie lekki dyskomfort. Nocując w domkach warto zapytać od razu o ścierkę do podłogi lub mopa
Zbawienna łazienka
W trakcie upałów
Gdy w obiekcie nie ma klimatyzacji, a temperatura w pokoju robi się wysoka chłodna posadzka w łazience to zwykle ulubione miejsce psa. Idealne schronienie od fali upałów.
Miejsce picia i jedzenia
Wbrew pozorom to zazwyczaj doskonała przestrzeń do postawienia miski z wodą czy karmą (zwłaszcza mokrą). Cokolwiek skapnie z pyska nie brudzi podłogi, nie pozostawia trwałego zapachu i jest łatwe do zmycia
Awaryjne miejsce dla niszczycieli
Są takie psy, które pozostawione w pokoju raz na jakiś czas szukają wrażeń. W łazience zwykle nie znajduje się nic czego szybko i w łatwy sposób nie można by było usunąć. Kosz, ręczniki, papier toaletowy (tak! tak! są amatorzy :D), kosmetyki na umywalce czy puszysty dywanik pod prysznicem lub wanną. Gdy to wszystko będzie już bezpieczne, a deska od kibla opuszczona, łazienka stanie się doskonałym miejscem do pozostawienia niszczyciela na krótki czas. Oczywiście pod warunkiem, że umie zostać sam i nie zawiadamia o tym swoim pięknym śpiewem całego obiektu 😉
Prysznic zamiast wanny
Gdy pogoda nie rozpieszcza łatwo w nim doczyścić łapy. Zwłaszcza u większego psa. W łazience też można go podsuszyć, jeśli mamy do dyspozycji suszarkę. Rzecz, która również zwraca moją uwagę to budowa prysznica. Fajnie, gdy nie jest to tylko ścianka. Choć na pewno miła dla oka, nie czuje się komfortowo zalewając całą łazienkę, aż po drzwi w czasie mycia psa, a nawet siebie..
Dostęp do lodówki
Shelby akurat je suchą karmę, więc nie mamy takiego wymagania, ale są psy, które jedzą surowiznę i potrzebują schłodzić mięso. Sprawdź czy znajdziesz ją w pokoju lub zapytaj czy będzie możliwość oddania go gdzieś na przechowanie.
Kawałek zieleni w pobliżu
To bardzo przydatne udogodnienie. Zawsze można przejść się tam na szybkie siku czy krótszy poranny spacer, gdy do najbliższego parku mamy więcej niż parę kroków, a przed nami np. jeszcze śniadanie.
Ogrodzony teren
Idealne domki, w całości do wynajęcia są dodatkowo ogrodzone, każdy z osobna. Dzięki temu wychodząc z psem na taras mogę spokojnie odpoczywać. Nie muszę zwracać uwagi na biegające dzieci, pobliską drogę czy inne sytuacje, które wymagają kontroli. To duży komfort!
Inne zwierzęta zamieszkujące obiekt
Jeśli Twój pies nie przepada za innymi czworonogami upewnij się czy te, które ewentualnie mieszkają w obiekcie, będą odizolowane. Zdarza się niestety, że właściciel obiektu puszcza je luzem, bo “są u siebie”. Dotyczy to głównie kwater prywatnych, domków, campingów itp.
Pies wszędzie mile widziany
Nie jest to mój priorytet, ale wiem, że dla niektórych to rzecz ważna. Korzystanie z baru, restauracji czy innych atrakcji jakie oferuje wybrane miejsce przyjazne w towarzystwie czworonoga. Jeśli Ci na tym zależy upewnij się, że jest taka możliwość. Ta opcja nie jest oczywista. Akceptacja psa w miejscu noclegowym nie jest jednoznaczna z tym, że będzie mógł towarzyszyć Ci wszędzie. Jednak zawsze warto zapytać czy można. W razie odmowy uszanuj decyzję właściciela czy obsługi, gdyż w końcu to Ty jesteś tam gościem, a nie odwrotnie.
Jeśli nie lubisz zostawiać swojego towarzysza na czas posiłków, sprawdź czy w okolicy nie ma restauracji przyjaznej psom (wyszukiwarka miejsc) lub poszukaj noclegu (wyszukiwarka noclegów) w którym będzie taka możliwość. Jest ich jeszcze niewiele, ale może akurat Ci się uda
Podaj ten artykuł dalej (udostępnij/prześlij/wrzuć na fajną psią grupę) właścicielom psów. Im więcej osób wie czym kierować się przy wyborze miejsca, tym więcej zadowolonych Psów na urlopie!