Jak przygotować psa do podróży?
Bez względu na to w jaki region Polski wybieramy się w podróż z naszym psem, dobrze jest rozpocząć przygotowania choćby kilka tygodni wcześniej. Właściwe przyszykowanie i przemyślany bagaż dla właściciela oraz jego czworonoga to klucz do udanego wspólnego wyjazdu!
Zanim udasz się w podróż z psem

Skorzystaj z wyszukiwarki noclegów przyjaznych psom i znajdź takie miejsce na wakacje lub urlop, które najbardziej będzie Wam odpowiadało. Zwróć uwagę czy w pobliskiej okolicy znajdziesz kawałek zielonej trawy (może nawet psi wybieg), na której Twój pupil będzie mógł załatwić swoje potrzeby – wszędzie indziej zawsze zdążycie dojść czy dojechać 😉 Pamiętaj, żeby zostawić po swoim pupilu porządek!
Zaplanuj czas z psem
W zależności od miejsca, w które się wybierasz upewnij się, że razem z psem nie tylko pospacerujesz po parku, ale spędzisz też miło czas np. na plaży, nad wodą, czy zwiedzisz parę interesujących obiektów albo zjesz pyszny obiad nie przejmując się czy znajdziesz restaurację przyjazną psom – to wszystko znajdziesz tutaj! To przecież ważne, żeby urlop z psem był dla niego tak samo interesujący jak dla Ciebie – w końcu jedziecie tam razem i nareszcie macie dla siebie parę dłuższych chwil!
Sprawdź stan zdrowia swojego psa
Prawda jest taka, że urlop to zazwyczaj doskonały czas np. na wizytę u weterynarza 😉 Upewnij się, że Twój pies ma ważne szczepienie przeciw wściekliźnie wpisane do książeczki zdrowia, jest odrobaczony, a jego ogólny stan zdrowia pozwala Wam na dłuższą podróż bez przeszkód. Jeśli wybierasz się za granicę nie zapomnij o aktualizacji danych w psim paszporcie i sprawdzeniu wymogów wwozu zwierząt do danego kraju.
Pamiętaj o ochronie przed kleszczami
Niezależnie od celu Waszej podróży koniecznie zabezpiecz psa przed kleszczami! Im wyższa temperatura i wilgotność otoczenia tym jest ich więcej. Na rynku jest wiele preparatów przeciw kleszczowych w różnych postaciach. Najchętniej stosowane i najbardziej popularne wśród właścicieli są obroże i spot-on’y (tzw.kropelki).

Krople świetnie sprawdzają się gdy wyjeżdżamy nad wodę. Nie dość, że nie ma obawy “zgubienia” ochrony podczas spacerów w chaszczach, to w przypadku np. produktu Effipro już na trzeci dzień od zastosowania nasz pies może spokojnie korzystać z kąpieli bez ryzyka zmniejszenia działania substancji czynnej. Zawarty w Effipro fipronil działa na kleszcze przez 4 tygodnie, czyli na pewno starczą na cały czas standardowego urlopu 😉 Dodatkowo środek zabezpiecza też czworonoga przed pchłami (do 8 tygodni), które mogą przyplątać się do niego podczas spotkania z innymi, niezabezpieczonymi zwierzakami. Nie wiem czy wiecie, ale np. jeże są uwielbiane przez te pasożyty.
Sprawdź pogodę na wyjazd i nie daj się zaskoczyć!
Jeśli ma być ciepło przygotuj pupila na wysokie temperatury. Ostatnio bardzo popularna stała się kamizelka chłodząca dla psów firmy Ruffwear. Wystarczy zamoczyć ją w wodzie, wycisnąć i założyć. Kamizelka oddaje nadmiar ciepła w wyniku parowania wody. Dodatkowo jej jasny kolor odbija światło słoneczne, zmniejszając nagrzewanie. Dostępna w sklepie LUPO w promocyjnej cenie 279zł.

Więcej wskazówek o tym jak pomóc psu w czasie upałów w tym artykule.
Czas się pakować – czyli co na pewno powinien zawierać psi bagaż?

Nagła zmiana karmy w czasie urlopu może wywołać problemy żołądkowe, dlatego zabieramy ze sobą zapas psiego pożywienia w odpowiedniej ilości + kilka porcji więcej na wszelki wypadek, gdyby nasz wyjazd z jakiegoś powodu się przedłużył. Nie zawsze na miejscu znajdziemy sklep, który akurat będzie takową miał – lepiej nie ryzykować.
Miski rzecz jasna. Jedna na wodę, a druga na pokarm. Bardzo przydatna zarówno w czasie samej podróży jak i dłuższych wypraw podczas urlopu jest miska podróżna zwana też turystyczną. Mała, składana, najlepiej taka, którą można łatwo osuszyć i wyczyścić po użyciu – np. firmy Beco Pets. Lekka, wykonana z sylikonu, wolna od toksyn, w trzech świeżych, letnich kolorach
Smakołyki, ulubione zabawki i miły kocyk czyli jakieś posłanko!
Taki ekwipunek na pewno umili pobyt psu w nowym miejscu. Pyszne smakołyki, ulubiona wytarmoszona zabawka i wygodny kocyk stworzą wspólnie jego własny kącik w samochodzie podczas podróży i w każdym pokoju, w jakim będzie spać. A może będzie można go zabrać również na plażę? Tak jak ten podróżny od LePetit(nowość!), który z jednej strony wykonany jest z nieprzemakalnej kodury
Obroża, szelki, kaganiec obowiązkowo.
Na podróż zabierzmy coś w czym psu będzie wygodnie. Profilaktycznie kaganiec – najlepiej fizjologiczny, bo pozwala psu swobodnie oddychać. Obroża, którą zwykle nosi albo wygodne szelki z których korzysta na co dzień. Koniecznie dopasujcie sprzęt do terenu po jakim będziecie chodzić całymi dniami. Jeśli wybieracie się w góry zadbajcie o szelki przeznaczone do dogtrekkingu (zobacz naszą recenzję) oraz smycz z amortyzatorem – złagodzi każde psie szarpnięcie. Dobre wyposażenie, które zapewni komfort całej dwójce znajdziecie np. w sklepie TIP TOP
Identyfikator lub adresówka oraz książeczka zdrowia.
Bez tego nie ruszamy się z psem nawet z domu. Warto oznaczyć psa na wszelki wypadek np. gdyby wystraszył się lub po prostu zgubił podczas wyjazdu. Czego oczywiście żadnemu psu nie życzymy. Więcej o sposobach identyfikacji psa przeczytacie w tym artykule Pieskich Spraw.
Książeczka zdrowia zawsze obowiązkowo!
Urlop z psem nad wodą? Przyda Ci się parę dodatkowych rzeczy.
Po całym dniu na plaży lub nad jeziorem czasem przydaje się dodatkowa kąpiel. Nie wszystkie kąpieliska pozostawiają po sobie przyjemny zapach a i sama woń mokrego psa nie wszystkim przypada do gustu 😉 Szampon firmy Nootie pomoże Wam odświeżyć czworonoga w całości, a odżywka Nootie szybko przywróci biel np. ubrudzonym mokrym łapkom

Jeżeli Wasz pies nie czuje się pewnie w wodzie albo Wy nie czujecie się bezpiecznie z tym, że wprowadzacie go na głębokie wody zabierzcie ze sobą kamizelkę do pływania np. firmy Hunter. Dzięki niej będzie utrzymywał się z lekkością na powierzchni a w razie potrzeby zostanie szybko złapany i wyciągnięty na brzeg Dystrybutorem kamizelki jest EcolifeGroup.

Oprócz podstawowych rzeczy jakie w niej zwykle posiadamy przyda się nam jeszcze coś przeciwświądowego przeznaczonego specjalnie dla psów. Np. Dermacool – produkt o działaniu kojącym na wszelkie ukąszenia a nawet hot spoty – czyli tzw. gorące rany u psa, o które bardzo łatwo szczególnie latem, kiedy pies często kąpie się w wodzie.

A co jeszcze przyda się w czasie samej podróży?
Mata samochodowa, transporter lub klatka
Podróż jest przyjemna, gdy jest wygodnie. W zależności od środka lokomocji powinniśmy zadbać o miejsce dla psa. W samochodzie dla małego psa na pewno przyda nam się transporter specjalnie przystosowany na tę okoliczność np. model 4w1 lub standardowy na ramię firmy IBIYAYA. Dzięki niemu możemy bezpiecznie przypiąć psa pasami. Mniejszy pies chętnie też z niego skorzysta podczas dłuższych, męczących dla niego wypraw
Dla większego pupila polecamy matę samochodową do bagażnika lub na tylne siedzenie. Nasz samochód pozostanie czysty, a pies będzie miał dużo miejsca dla siebie
Tabletki na świeży oddech dla psa
Obowiązkowe wyposażenie jeśli Wasz pies ma problemy z zębami np. duży kamień. Kto raz jechał z takim ziejącym psem z pewnością kojarzy ten przyjemny zapach unoszący się szczególnie na takich małych przestrzeniach jak w samochodzie czy przedziale. Najlepsze na podróż są takie działające szybko i doraźnie – np. tabletki Cooldent, w ekonomicznym opakowaniu (30szt), dla chętnych nawet do żucia


Oczywiście każdy psi bagaż jest inny. Można by było wymienić jeszcze wiele innych rzeczy. Wszystko zależy od potrzeb, pogody i celu podróży. Jedno jest pewne – wszędzie dobrze, ale z psem najlepiej!
Hau! Podobają Ci się moje treści? Chcesz wesprzeć twórczość Psa na urlopie?
Postaw mi wirtualną kawę. To nie tylko miłe podziękowanie, ale wielka motywacja do dalszego tworzenia i poszukiwania miejsc przyjaznych w Polsce. Dowód na to, że PiesNaUrlopie działa, a podróżowanie z czworonogiem jest możliwe i wcale nie musi być nudne.. Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop ❤